29
Nis

Stand dendiğinde akla ilk gelen fuarlar oluyor. Oysa bu platformlar fuarlar dışında pek çok organizasyonda da kullanılıyor. Lansman çalışmaları, dış alan tanıtım çalışmaları, kurumsal etkinlikler, toplantılar ve kongreler gibi onlarca farklı alanda stand modellerine ihtiyaç duyuluyor. Ancak elbette hangi amaçla kullanılacağına bağlı olarak nasıl bir modele ihtiyaç duyulduğu da değişebiliyor.

Kongreler gibi etkinliklerde öncelikli amaç tanıtım ya da teşhir olmadığından kongre stand tasarım çalışmaları da daha farklı dizaynları içerebiliyor. Bu nedenle daha farklı malzemelerin kullanılması ya da daha amaca yönelik tasarımların üretilmesi gerekebiliyor. Ülkemizde stand üretimi yapan her şirketin söz konusu kongre olduğunda başarılı bir çalışma ortaya koyduğundan söz etmek ise olanaksız.

Zira kongreler fuarlardan her yönüyle çok daha farklı etkinliklerdir. Burada kullanılan standların da amacı farklı olduğundan hedef odaklı bir stand hazırlanması elbette daha güç olabiliyor. Profesyonel firmalar ise daha başarılı çalışmalar ortaya koyarak beklentileri tam olarak karşılayabilen standlar hazırlayabiliyor. Peki, bir kongre standı hangi özelliklere sahip olmalı?

İdeal Kongre Standı Nasıl Olmalı?

Öncelikle standın oturma alanlarına uygun bir dizayna sahip olması gerekir. Oturma alanı kongre stand tasarım modellerinde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Aynı zamanda stand içerisine küçük ebatlarda masalar da yerleştirilebilmelidir. Bazen kongrelerde yiyecek ve içecek sunumlarının yapılması için de stantlara gereksinim duyulabiliyor. Bu nedenle standın bu amaca yönelik olacaksa sunum alanının modele kazandırılması gerekir.

Elbette ideal bir stand tasarım çalışmasının yapılabilmesi için bu platformun ne amaçla kullanılacağının önceden bilinmesi ve hedef doğrultusunda bir dizaynın hazırlanması gerekir. Standı temin edeceğiniz şirketi seçerken bu özelliklere sahip bir tasarım hazırlama noktasında ne derecede yeterli olduklarını sormalısınız.

Aynı zamanda şirketin kendi imalathanesinin olup olmadığının da mühim bir faktör olduğunu belirtmeliyiz. İmalathanenin olması standın zamanında hazırlanıp sorunsuz bir şekilde teslim edilmesini sağlayabilir. Ayrıca birkaç şirket ile görüşerek fiyat alabilir ve bir fiyat kıyaslaması da yapabilirsiniz. Şirketten referans talebinde de bulunabileceğinizi unutmayın. Size referans sunabilen şirketleri tercih etmelisiniz. Aksi halde bazı mağduriyetler yaşama riskinizin olduğunu unutmayın.