27
Nis

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında düzenlenen fuarlarda artık çok daha etkileyici standlar kullanılıyor. Klasik dizaynların zamanla gözden düştüğünü ve artık sıra dışı görünümü ile ön plana çıkan fuar standı modellerinin çok daha fazla talep gördüğünü söyleyebiliriz. Zira zaten bu tür organizasyonlarda firmaların öncelikli hedefi fuara gelen ziyaretçilerin dikkatini çekmek oluyor. Dolayısıyla standların da önemi bu noktada anlaşılabiliyor.

Günümüzde fuar standı imalatı artık pek çok farklı malzeme kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. İmalat aşamasında ahşaptan metal malzemelere hatta cam malzemelere kadar onlarca farklı hammadde, muazzam stantlara dönüşebiliyor. Ancak ortaya çıkan tasarımların her daim beklentileri karşılayabildiğinden de söz etmek güç. Her firma standların imalatı noktasında başarılı sonuçlar elde edemiyor.

Profesyonel ve yenilikçi bir anlayışın imalat noktasında oldukça önem taşıdığı biliniyor. Çünkü imalat aşamasından önce söz konusu fuar standının dizayn edilmesi gerekiyor. Bu aşamada hazırlanan tasarımların ilgi çekme, beklentileri karşılama, kullanışlı olma, mevcut alanı en verimli şekilde kullanma ve hepsinden önemlisi “fark yaratma” gibi özelliklerin tümüne sahip olması gerekir. İmalat aşamasında ise önemli olan kusursuz bir işçiliktir.

Fuar Standının İmalatında Önemli Olan Faktörler

Fuar standlarında özellikle modüler yapıda olan standlarda bağlantı noktalarının gizli olması lazım. Görsel açıdan bir şıklık yakalanabilmesi için bu detaya maksimum düzeyde önem verilmesi gerekir. Aynı zamanda yüzey kaplamalarının da pürüzsüz ve kolay temizlenebilir bir yapıda olması da gerekiyor. Fuar esnasında standların defalarca temizlendiği asla unutulmamalıdır. Dolayısıyla fuar standı imalatı esnasında tüm bu detayların da göz ardı edilmemesi gerekir.

Mevcut tasarıma en uygun olan malzemelerin seçimi de önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Bu malzemelerin kalite bakımından üst düzeyde olması şart. Çünkü kalitesiz malzeme standın kullanımı ya da temizliği sırasında sorun yaşatacaktır. Aynı zamanda görsel açıdan da kalitesiz malzemenin kendini mutlaka belli ettiğini ve düşük kalite faktörünü gizleyemediğini de bilmelisiniz. Tüm firmalar katılım gösterecekleri fuarlarda söz ettiğimiz özelliklere sahip olan stand modellerini seçmelidir. Bu standları sunan profesyonel firmalardan asla şaşmayın. Fuarda marka prestijinizi zedelemeyin.