24
Nis

Fuarlar ticari rekabetin nezih bir platformda yeniden şekillendiği organizasyonlardır. Firmaların uluslararası ya da ulusal fuarlara katılım göstermesi için ihtiyaçları olan standları haftalar öncesinden temin ederler. Ancak ülkemizde fuar stand tasarım uygulama alanında firmaların gözden kaçırdığı bazı detayların olduğu da aşikar. Örneğin stand tasarımları belirlenirken lider firmalar dahi basit hatalar yapabiliyor.

Bu hataların başında gelen ise gelişigüzel stand seçimi yapılmasıdır. Hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursa olsun, her firma fuarlara marka imajına en uygun standla katılmalıdır. Bir standın dizaynı muhteşem olabilir. Pürüzsüz yüzeyler, gizlenmiş bağlantı noktaları ve geniş ürün teşhir alanları firmaları cezbedebilir. İşte gözden kaçırılan detay bu noktada devreye giriyor. Peki, o stand marka imajına uygun mu?

Fuarlarda Marka İmajı - Stand İlişkisi

Aslında fuar stand tasarım uygulama alanında standların seçimine basit bir örnekle açıklık getirebiliriz. Bir ev dekorasyonu modern stilde hazırlanmışsa, seçtiğiniz koltuk takımı country stilinde olduğunda evin genel imajı yerler bir olur. İşte fuar organizasyonlarını da bu doğrultuda düşünmelisiniz. Fuarlar ticari rekabetin yeniden şekillendiği alanlardır.

Marka imajınızda ön plana çıkan “yenilikçi bir anlayış” ise herkesin her yerde görebildiği bir standla katılım göstermeniz, markanızın bu imajını yerle bir eder. Bu imajı korumanız ve hatta desteklemeniz için standın tasarım noktasında “yenilikçi” olması gerekir. Peki, standınızı sizin için dizayn ederek kurulumunu gerçekleştirebilecek olan her firma bu beklentiyi karşılıyor mu?

Açıkçası günümüzde onlarca farklı fuar stand firması bulabilirsiniz. Fakat markanıza, tanıtımını yapacağınız ürün ya da hizmete, imajınıza, prestijinize en uygun standı size sunan firma ancak profesyonel firmalar olacaktır. Özellikle uygulama noktasında beklentilerinizi ancak deneyimli bir firma karşılayabilir. Bunun için o firmanın özellikle dünya genelinde düzenlenen fuarları takın takipte tuttuğundan da emin olmalısınız.

Firmanızın yıllar süren projelerle oluşturduğunuz imajını katıldığınız her fuarda korumanız gerekiyor. Bunun ön koşulu ise imaja uygun bir stand ile fuardaki yerinizi almanızdır. Bu noktada rotanızı asla profesyonellikten başka bir yöne çevirmeyin. Her firma için en ideal fuar standı firmanın imajına en uygun olanıdır!